Slovensko pozná svoje najlepšie pivá. Symbolické korunky si odniesli v druhý júnový víkend zo slávnostnej pivnej korunovácie, ktorá zavŕšila už ôsmy ročník prestížnej degustačnej súťaže Slovenská pivná korunka. Jedinečná pivná súťaž, ktorej kvalitu súťažiacich vzoriek hodnotia profesionálni posudzovatelia a nezávislí odborníci, prilákala doteraz najvyšší počet prihlásených pivovarov.
Tento ročník priniesol aj novinku – kategóriu Osobnosť slovenského pivovarníctva a sladovníctva, v ktorej vyhlasovateľ súťaže, Slovenské združenie výrobcov piva a sladu, ocenilo dovedna päť najvýznamnejších osobností pôsobiacich v tejto oblasti.
Do Slovenskej pivnej korunky sa v tomto roku prihlásil rekordný počet 17 pivovarov z celého Slovenska, ktoré sa rozhodli dať si kvalitu svojho piva posúdiť profesionálnym pivným expertom z radov sládkov a odborníkom na kvalitu. Tí hodnotili celkovo 84 vzoriek piva, z ktorých 37 pochádzalo z troch veľkých a malých samostatných pivovarov a 47 vzoriek pív pochádzalo zo 14 malých pivovarov reštauračného typu.
Porotcovia sa v anonymnom teste sústredili na hodnotenie takých vlastností ako sú farba, čírosť, čiže priezračnosť, penivosť, teda najmä výška a stabilita peny, intenzita vône a chuti, celková lahodnosť, vyvážená horkosť či miera rezkosti. Pre bežných konzumentov bývajú čírosť a penivosť piva rozhodujúce.
Odborníci označujú pivo pri hodnotení jeho čírosti ako číre s iskrou, číre, mierne, silne opalizujúce, prípadne až zakalené. Pod stabilitou peny sa zasa rozumie čas, ktorý uplynie medzi vytvorením peny a koncom jej samovoľnej deštrukcie.
„Slovenská pivná korunka je unikátnou degustačnou súťažou slovenských pív už od roku 2006, kedy mala len tri základné kategórie. Tak ako sa neskôr rozvíjalo naše pivovarníctvo, rozširoval sa aj počet kategórií. S pribúdajúcimi reštauračnými pivovarmi sa rozširovali kategórie, v ktorých sa hodnotili ich vzorky. Pred dvoma rokmi spôsobil zásadné zmeny na trhu príchod miešaných nápojov typu radler, čo so sebou prinieslo taktiež zmeny v našej súťaži. Nesmierne ma teší, že naša súťaž už osem rokov prispieva k spopularizovaniu pivovarníctva a pivnej kultúry ako takej,“ uviedla Júlia Hurná, prezidentka Slovenského združenia výrobcov piva a sladu.
Na fotografiii (zľava) výrobný riaditeľ pivovaru STEIGER Jan Šimonovič, generálny riaditeľ Heineken Slovensko Odin Goedhart a generálny riaditeľ Pivovarov Topvar Paolo Lanzarotti.
V kategórii Osobnosť slovenského pivovarníctva a sladovníctva ocenilo združenie tieto osobnosti, ktoré sa významne pričinili o rozvoj tohto odvetvia nášho hospodárstva: Daniela Šmogrovičová , Michal Pramuk, Roman Šusták, , Rudolf Kajan a Vojtech Giertl.
Záštitu nad podujatím opäť prevzal Ľubomír Jahnátek, minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky, ktorý podujatie podporil svojou osobnou účasťou. Spoluorganizátorom súťaže bol Štátny veterinárny a potravinový ústav SR, Veterinárny a potravinový ústav Bratislava.
Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Ľubomir Jahnátek, pod ktorého záštitou sa podujatie konalo.
Slovenské združenie výrobcov piva a sladu je dobrovoľnou profesijnou stavovskou organizáciou, ktorá združuje právnické osoby podnikajúce vo výrobe sladu a piva. Okrem pivovarov a sladovní združuje i servisné a obchodné organizácie, ktoré spolupracujú s výrobcami piva.
Úzko spolupracuje so Slovenskou poľnohospodárskou a potravinárskou komorou, výskumnými ústavmi, vysokými školami a ďalšími odbornými profesijnými združeniami a zväzmi, najmä v oblasti potravinárstva a poľnohospodárstva. Aktívne spolupracuje a zapája sa do činnosti európskych pivovarníckych a sladovníckych združení.
Od roku 2008 je riadnym členom európskeho pivovarníckeho združenia The Brewers of Europe.
Výsledky 8. ročníka Slovenskej pivnej korunky
Veľké a malé samostatné pivovary
V kategórii svetlých výčapných pív s obsahom extraktu v pôvodnej mladine do 10 % sa umiestnili v nasledujúcom poradí:
- Šariš 10 % výčapné pivo svetlé Pivovary Topvar, a. s.
- Steiger 10 % výčapné pivo svetlé Pivovar STEIGER a. s.
- Topvar 10% výčapné pivo svetlé Pivovary Topvar, a. s.
V kategórii svetlých ležiackych pív s obsahom extraktu v pôvodnej mladine do 12 % sa umiestnili v nasledujúcom poradí:
- Steiger 12 % pivo ležiak svetlý Pivovar STEIGER a. s.
- Sitňan 12 % pivo ležiak svetlý Pivovar STEIGER a. s.
- Topvar 12% pivo ležiak svetlý Pivovary Topvar, a. s.
V kategórii tmavých a polotmavých pív sa umiestnili v nasledujúcom poradí:
- Šariš 12% pivo ležiak tmavý Pivovary Topvar, a. s.
- Topvar MARÍNA pivo výčapný ležiak tmavý Pivovary Topvar, a. s.
- Zlatý Bažant Tmavé Heineken Slovensko, a. s.
V kategórii miešaných alkoholických nápojov typu radler a ochutené pivá (citrusové) sa umiestnili v nasledujúcom poradí:
- Smädný Mních Radler grep Pivovary Topvar, a. s.
- Bažant Radler Citrón Heineken Slovensko, a. s.
- Smädný Mních Radler citrón Pivovary Topvar, a. s.
V nesúťažnej kategórii nealkoholických pív dodávaných na slovenský trh sa umiestnili v nasledujúcom poradí:
- Zlatý Bažant Nealko Heineken Slovensko, a. s.
- BIRELL svetlé nealkoholické pivo Pivovary Topvar, a. s.
- Steiger nealko tmavé Pivovar STEIGER a. s.
V nesúťažnej kategórii miešaných nealkoholických nápojov typu radler a ochutených nealkoholických pív sa umiestnili v nasledujúcom poradí
- BIRELL Radler Pomelo & Grep Pivovary Topvar, a. s.
- Steiger Radler nealko citrón Pivovar STEIGER a.s..
- Bažant Radler Citrón Nealko Heineken Slovensko, a. s.
Malé reštauračné pivovary
V kategórii svetlých pív z minipivovaru spodne kvasených pív sa umiestnili v nasledujúcom poradí:
- Brontvai svetlý Aurum Pivovar Brontvai, Kvačany
- Svetlý ležák 11 % Minipivovar Štramák, Senica
- Pivo Vŕšky 11 % svetlé Prémium Prvý horský Pivovar Vŕšky, Terchová
V kategórii tmavých a polotmavých pív z minipivovaru spodne kvasených pív sa umiestnili v nasledujúcom poradí:
- Tmavý ležiak 13 % Múzejný pivovar – Múzeum obchodu, Bratislava
- 13 % tmavé pivo Sessler Pivovar Sessler, Trnava
- Victoria Tmavé 13% Turčiansky pivovarnícky dom Victoria – Pivovar Victoria, Martin
V kategórii spodne kvasených špeciálov sa umiestnili pivá v nasledujúcom poradí:
- Rauch 13,5 % Pivovar Kastelán, Oravský Podzámok
- Rožňavský porter 19 % Pivovar Kaltenecker, Rožňava
- Údzenáč 13 % Minipivovar Štramák, Senica
V kategórii vrchne kvasených pív sa umiestnili v nasledujúcom poradí:
- Weizen Pivovar Sessler, Trnava
- India Pale Ale 13,5 % Múzejný pivovar – Múzeum obchodu, Bratislava
- IPA Pivovar Sessler, Trnava
Foto: SZVPS – Na titulnej fotke prezidentka Slovenského združenia výrobcov piva a sladu Júlia Hurná si pripíja s moderátorom Marcelom Forgáčom. Na druhej fotke zhora novinka 8. ročníka Slovenskej pivnej korunky – ocenenie Osobnosť slovenskeho pivovarnictva a sladovnictva. Jednou z ocenených bola aj Daniela Šmogrovičová zo Slovenskej technickej univerzity (na obrazku s J. Hurnou).