V dávnejšej minulosti boli obvyklé pešie pochôdzky štátnej polície, vtedy známej ako Verejná bezpečnosť. Tie časy sú našťastie dávno preč, ale pešie pochôdzky policajných hliadok sú celkom bežné v rôznych krajinách Európskej únie a majú zjavne preventívny účinok.
Rožňava je malým mestečkom, ktoré sa dá prejsť krížom – krážom doslova za pár minút. Najmä vo večerných hodinách, no nielen vtedy, sa v niektorých lokalitách mesta zhromažďujú skupinky asociálov, podgurážených ľudí, či výtržníkov. To je dosť ťažké postrehnúť policajnej hliadke z auta, najmä ak ide o autom nedostupné zákutia medzi bytovkami, mestské parky, apod.
Policajti sa môžu priviesť do danej lokality autom, ale potom by ju mohli preskúmať peši. Tak by nebola limitovaná ich mobilita, no oveľa akčnejšie by mohli zmapovať terén. Viackrát sme dostali upozornenie od čitateľov, že policajné autá sa iba prevážajú mestom, parkujú pred obchodným domom, či na námestí, no policajti z áut ani nevystúpia, alebo tam len s niekým debatujú.
Aj v súvislosti s prípadom zo začiatku týždňa, keď chlapci lúpežne prepadli 80-ročného muža, nás zaujímalo, či štátna i mestská polícia neuvažujú posilniť hliadkovanie v meste vo večerných a nočných hodinách, najmä počas piatkov a sobôt, pešími hliadkami. Chceli sme tiež vedieť, ako a kým sú policajné hliadky kontrolované a koľko ľudí je do tejto služby obvykle nasadených večer a počas noci.
Plukovník Ivan Bronďoš, okresný policajný riaditeľ, nám odpovedal, ako obvykle, takmer obratom. Od náčelníka mestskej polície v Rožňave Róberta Hanuštiaka sme odpovede na naše otázky nedostali ani po urgencii. Radi ich však zverejníme, pokiaľ sa tak stane.
Ako nám okresný policajný riaditeľ vysvetlil, výkon hliadkovej služby sa na Obvodnom oddelení Policajného zboru (OO PZ) Rožňava vykonáva pešou dvojčlennou hliadkou, ktorá má k plneniu služobných úloh pridelené služobné cestné vozidlo.
„Táto „pešia“ hliadková služba sa referentmi OO PZ Rožňava vykonáva na vopred určených kontrolných bodoch, ktoré sú do inštruktáže naplánované podľa aktuálneho stavu bezpečnostnej situácie v meste Rožňava, čiže výkon pešej služby referentov je vykonávaný v presne vymedzenej časti územného obvodu OO PZ Rožňava,“ uviedol.
Tak tomu je aj počas nočných hodín, piatkov a sobôt. Ako spresnil, z početného stavu OO PZ Rožňava nateraz nie je možné zabezpečiť iba „peší“ výkon hliadkovej služby. „Týmto by sa znížila akcieschopnosť policajtov OO PZ Rožňava. V prípade potreby okamžitého vyslania väčšieho počtu policajtov na zákrok mimo pôsobenia pešej hliadky by došlo k značnému časovému oneskoreniu, resp. by sa tam hliadka vôbec nedostala.“
Obvodné oddelenie Rožňava teritoriálne pôsobí v Rožňave a až po obce Brzotín, Henckovce, Rakovnica a Hrhov. „Pešie hliadkovanie v meste Rožňava, ale aj sledovanie kritických miest, vykonáva Mestská polícia v Rožňave, s ktorou účinne spolupracujeme,“ dodal ďalej.
Činnosť hliadok je v nepravidelných intervaloch kontrolovaná viacerými riadiacimi pracovníkmi Obvodného oddelenia Rožňava ale aj Okresného riaditeľstva v Rožňave.
„Činnosť hliadok, a nielen ich činnosť, kontrolujem aj osobne. Za posledné obdobie som nezistil, že by hliadka nevykonávala činnosti, ktoré má písomne uvedené v inštruktáži, alebo že by policajti nevystúpili zo služobného cestného vozidla a nevykonávali predpísanú činnosť.“
Ako ďalej uviedol, obvykle počas pracovného týždňa majú k dispozícií počas nočnej služby na OO PZ Rožňava jednu 3-člennú a jednu 2-člennú motorizovanú hliadku, ktoré zabezpečujú aj plnenie ďalších úloh – zásahy na istené objekty, realizáciu priestupkov, prijímanie oznámení o trestných činoch, apod.
„V piatky a soboty ale aj v čase vyplácania dávok je nočný výkon hliadkovej služby navýšený minimálne o jednu dvojčlennú motorizovanú hliadku. Taktiež vykonáva službu jedna dvojčlenná hliadka so služobnými psami, ktorá má celookresnú pôsobnosť,“ priblížil.
Výkon služby je plánovaný tak, aby vzhľadom ku geografickým a demografickým podmienkam, počtu policajtov a k potrebe plnenia úloh, uvedených v zákone o policajnom zbore, bola služba vykonávaná čo najefektívnejšie, dodal na záver.
Vysvetlil tiež, že hliadky zabezpečujú aj stravu pre zadržané osoby, ktoré sú umiestnené v cele policajného zaistenia a preto sa parkovanie a nákup potravín v obchodných domoch spája s touto činnosťou.
Ilustračné foto: infoRoznava.sk