Nicholson, Mikloško…

DSCF3994Od utorka do nedele sa konalo v kempingu obce Krásnohorské Podhradie podujatie mladých maďarských študentov na Slovensku pod názvom Gombasecký letný tábor.
Ako uviedli organizátori, základným cieľom tábora je posilniť identitu komunity maďarských študentov na Slovensku, otvoriť diskusiu o aktuálnych témach z oblastí verejného života a obohatiť kultúru miestnej maďarskej komunity.
„Tábor sa netýka iba maďarskej mládeže na Slovensku, jeho základné hodnoty ho predurčujú k tomu, aby bol otvorený všetkým záujemcom, akéhokoľvek jazyka a národnosti,“ uvádzajú ďalej v tlačovej správe.
V bohatom programe nechýbali diskusie – politické a z verejného života, a kultúrne programy – koncerty a divadelné predstavenia. Osobitnou charakteristickou črtou tábora boli tímové hry, pri ktorých sa ľudia z celej krajiny spoznávali v hravom, neformálnom prostredí.
Podujatie, ktoré patrí nepochybne k najväčším, aké sa v našom regióne organizujú pre mladých ľudí, pripravili občianske združenie Sine Metu, Študentská sieť a jej osem študentských spolkov.
Profesionálne zvladnutá organizácia, vrátane simultánneho prekladu do slovenčiny, a pestrosť programu, ktorú s trochou nadsázky možno prirovnať k najväčšiemu slovenskému festivalu Bažant Pohoda, sú v našich končinách výnimočnou udalosťou aj napriek tomu, že ide o podujatie, primárne organizované pre príslušníkov maďarskej menšiny na Slovensku.
DSCF4196„Študentský krúžok Endre Adyho v Prahe od r. 1928 organizoval letné tábory v Gombaseku, neskôr v Drienovci, aj na iných miestach južného Slovenska. Teraz môžeme povedať, že máme už 85. ročník,“ povedal nám Orosz Örs, v súčasnosti hlavný organizátor podujatia, pracujúci v Okrúhlom stole Maďarov na Slovensku (Fórum Inštitút, Šamorín), ktorý prevádzkuje portál Madari.sk.
Tábory boli v Gombaseku zrušené z hygienických dôvodov, už po siedmykrát sa preto konal v kempingu v Krásnohorskom Podhradí. V tomto roku pod heslom Per Unitatem Vis (V jednote je sila).
Podujatie je podľa Orosza určené predovšetkým pre maďarsky hovoriacu mládež a mladých intelektuálov z južného Slovenska.
V organizačnom štábe im pomáhali aj traja ľudia z Jablonova nad Turňou, väčšina organizátorov bola však z oblastí mimo regiónu Gemera. Účasť sa oproti minulému ročníku zdvojnásobila, mladých ľudí prišlo takmer 1500.
Podujatie finačne vykrývajú sponzormi, štátnymi dotáciami pre menšiny a podporujú ich aj desiatky samospráv. „S týmto programom by sme mohli mať na Žitnom ostrove štvornásobný počet návštevníkov, ale na Gemeri žiadna väčšia akcia pre maďarskú menšinu nie je, preto to zachováme tu.“
Tom Nicholson hovorí o protestoch Gorila

Tom Nicholson o svojej práci investigatívneho novinára

Nabitý program lákal svojou pestrosťou
Za jedným diskusným stolom sa v stredu objavili napríklad József Berényi, šéf Strany maďarskej komunity (SMK) a Béla Bugár, líder strany Most-Híd. Krátko predtým moderátorka spovedala aj Pála Csákyho, niekdajšieho šéfa SMK.
Ďalší deň nechýbali ani prezidentskí kandidáti, Peter Osuský a Radoslav Procházka, ktorým boli partnermi v debate prostredníctvom videa Andrej Kiska a Ján Čarnogurský.
Zaujímavá bola tiež piatkova diskusia, v ktorej bývalý predseda slovenského parlamentu František Mikloško a László Surján, člen predsedníctva Európskeho parlamentu, hovorili o slovensko-maďarských vzťahoch pod názvom Bocsánat szlovákok! – Maďari, prepáčte!.
V sobotu sa v diskusii s názvom „Krstní otcovia, gorily a oligarchia“stretli najznámejší stredoeurópski investigatívni novinári – Tom Nicholson a Tamás Bodoky. Tretím do partie mal byť Jaroslav Spurný, bol však zdravotne indisponovaný.
V tábore nechýbali ani filmové projekcie, z tých dokumentárnych spomeňme aktuálny dokument z produkcie RTVS  Non videri sed esse! režiséra Petra Nôtu a Jánosa Vasika, autora scenára, o požiari hradu Krásna Hôrka a udalostiach pod hradom, ktoré nasledovali, a tiež film Hodina dejepisu Dušana Trančíka o tom, ako učia deti na Slovensku v slovenských a maďarských školách i deti v Maďarsku o Trianone. Diskusiu po premietaní viedol Kálmán Petőcz.
O žobraní gemerských Rómov v západnej Európe hovorila Barbara Tiefenbacher, viedenská sociologička. Prezentácii vyšehradskej spolupráce sa venoval Zsolt Németh, štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Maďarska. Medzi účastníkov tábora zavítal aj minister školstva SR Dušan Čaplovič.
Foto & Video: infoRoznava.sk / Michal Valaštek, Belo Hefler
Radoslav Procházka, nezávislý prezidentský kandidát

Bývalý predseda slovenského parlamentu František Mikloško o slovensko – maďarských vzťahoch

Investigatívny novinár Tom Nicholson v krátkom rozhovore pre infoRoznava.sk

Minister školstva SR Dušan Čaplovič: Slovenčina by sa mohla vyučovať ako cudzí jazyk


- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Prenosy z rokovaní môžu snímať automatické kamery