Výsledky volieb predsedu KSK neboli pre Rožňavčana Ivana Kuhna (OKS) dvakrát pozitívne. Skončil spomedzi desiatich kandidátov ako posledný, no v samotnom okresnom meste bol druhý a v okrese tretí.
Ako uviedol pre infoRoznava.sk, do volieb predsedu Košického samosprávneho kraja nevstupoval s veľkými očakávaniami. „Bol som si vedomý, že ani ja ani Občianska konzervatívna strana (OKS), za ktorú som kandidoval, nedisponuje takým balíkom financií, aby som mohol urobiť masovú kampaň.“
Pre porovnanie doplnil, že nevie, aký bol rozpočet kampane Zdenka Trebuľu, ale Pavol Frešo, Monika Flašíková-Beňová a Ľudovít Kaník priznali, že rozpočet ich kampaní je okolo 100 tisíc eur. „Vladimír Maňka priznal, že len na bilboardovú kampaň mal vyčlenených 30 tisíc eur, ktoré nakoniec dal údajne na charitu, čo je tiež forma predvolebnej kampane. Moja predvolebná kampaň stála okolo 200 eur, ak nepočítam veľkoplošný plagát, ktorý sme mali spoločný s kolegami Matúšom Bischofom a Tiborom Takáčom.“
V kampani sa spoliehal na sociálne siete a komunikáciu prostredníctvom médií, ktoré využíval v maximálnej miere, akú mu médiá v rámci bezplatnej prezentácie kandidátov ponúkali. „Zrejme ako jediný kandidát na predsedu KSK som odpovedal na otázky všetkým médiám, ktoré ma oslovili, pričom niektoré nakoniec zverejnili iba odpovede kandidátov, ktorých považovali za najvážnejších.“ Zúčastnil sa aj diskusie v televízii TA3.
Ako ďalej poukázal, oslovoval predovšetkým pravicových voličov, pričom na tejto strane politického spektra boli až štyria kandidáti. „Zdá sa, že voliči nakoniec dali prednosť buď známej tvári, alebo kandidátom, za ktorými stáli silné strany, resp. známi politici so zastúpením v NR SR. Ale z pohľadu pomeru nákladov na predvolebnú kampaň a zisku hlasov to bola veľmi efektívna kampaň.“
Na margo podpory Rudolfa Bauera (KDS) v druhom kole volieb župana uviedol, že OKS už dva týždne pred voľbami vydala vyhlásenie, v ktorom navrhujú uzavrieť dohodu, podľa ktorej v druhom kole všetky pravicové strany a všetci pravicoví kandidáti podporia toho kandidáta, ktorý postúpi do druhého kola a postaví sa kandidátovi Smeru Zdenkovi Trebuľovi. OKS tento svoj postoj potvrdila aj dnešným vyhlásením k výsledkom volieb.
Kuhnovi sa nepodarilo získať ani post poslanca KSK. Z 35-tich kandidátov skončil na 14. mieste, hoci v samotnom meste Rožňava bol druhý hneď za primátorom Pavlom Burdigom. Na otázku, či sa bude uchádzať o post poslanca, resp. primátora mesta v budúcoročných komunálnych voľbách, uviedol: „V prvom rade ďakujem svojim voličom z mesta Rožňava, kde som mal najväčšiu podporu. V budúcoročných komunálnych voľbách sa určite budem uchádzať o post poslanca mestského zastupiteľstva. Považujem to za povinnosť, aby poslanec po štyroch rokoch predstúpil pred svojich voličov a nechal ich, aby mu vystavili „vysvedčenie“ za jeho doterajšiu prácu.“
Či sa bude aj tretíkrát uchádzať o kreslo primátora, to podľa vlastných slov teraz ešte nemôže ani potvrdiť ani vyvrátiť. „Bude to závisieť aj od toho, či získam pre svoju kandidatúru podporu od ľudí vo svojom okolí, ktorí ma doteraz podporovali a či sa neobjaví nový kandidát s podobným programom, ktorý by mal väčšiu šancu uspieť.“
Mediálnou témou číslo jeden v súvislosti s týmito voľbami je, zdá sa, úspech Mariána Kotlebu (ĽSNS) v Banskobystrickom samosprávnom kraji, kde sa v druhom kole stretne so súčasným predsedom Vladimírom Maňkom (Smer-SD). Kotleba je v našom regióne známy predovšetkým svojimi aktivitami v osade pod hradom Krásna Hôrka. Na svojich stránkach ho pravidelne promuje Kuhnov poslanecký kolega v rožňavskom mestskom zastupiteľstve Roman Ocelník (nez.).
K druhém kolu volieb v Banskobystrickom samosprávnom kraji vydala vyhlásenie Regionálna rada OKS. Vo vyhlásení uvádza, že extrémistická a šovinistická strana, ktorej je tento kandidát predsedom, nemá žiadne riešenia skutočných problémov obyvateľov regiónu a svojím pôsobením iba živí spory medzi väčšinovým a menšinovými etnikami na Slovensku, zapríčinené dlhodobou absenciou systematických riešení v oblasti sociálnej a menšinovej politiky.
„Úspech Mariana Kotlebu je do istej miery zapríčinený neschopnosťou pravicových strán v tomto regióne ponúknuť schopnejších a dôveryhodnejších kandidátov, ale tiež odrazom dlhodobo neriešených problémov, za čo môžu všetky doterajšie vlády, vrátane prvej a druhej vlády Roberta Fica,“ poznamenal Kuhn.
Ako ďalej doplnil, Kotlebov úspech je zapríčinený tiež naivitou časti voličov, ktorí veria extrémistickým a populistickým politikom, že existujú jednoduché, rýchle, radikálne a účinné riešenia problémov, súvisiacich s časťou rómskeho obyvateľstva. „Neexistujú, ak sa chceme pohybovať v medziach zákona a etických pravidiel našej civilizácie,“ zdôraznil Kuhn.
Ilustračné foto: infoRoznava.sk