Rok po komunálnych voľbách sme oslovili aj poslancov Mestského zastupiteľstva v Rožňave. Zaslali sme im otázku, ako hodnotia svoje ročné pôsobenie v poslaneckej lavici (čo sa podarilo, čo naopak nepodarilo) a aké poslanecké plány majú na nasledujúce tri roky.
„Je to pre mňa náročný rok boja s veternými mlynmi a rok ´desiatich´ prekvapení,“ začal svoje hodnotenie nezávislý poslanec Karol Kováč (na snímke), predseda komisie cestovného ruchu a regionálnej politky.
Ako ďalej uviedol, deväť nových tvárí a jeden „rebel“ z predchádzajúceho volebného obdobia dávali predpoklad, že sa budú uberať novým smerom. Úvodné neformálne stretnutia boli podľa neho plné entuziazmu a nadšenia veci riešiť aj napriek názorovým rozdielom, čo bol dobrý signál pre reformy.
„Predvolebné programy (z novozvolených poslancov sme ich mali 9ti, z toho boli 4 stranícke) signalizovali, že niečo nie je v poriadku v kráľovstve Dánskom,“ konštatoval vo svojom hodnotení uplynulého roka poslanec Kováč.
Spomenul ďalej vznik Klubu nezávislých poslancov, aj postoj „väčšiny“ k odbornej verejnosti pri voľbe do komisií zastupiteľstva a do štatutárnych orgánov. – „Skoro absolútna ignorancia.“
Postoj „väčšiny“ k iným názorom považuje doslova za konfrontačný, väčšinou nekvalifikovaný a nepripravený, s osobnými invektívami. Vytýka tiež neochotu diskutovať na širšej platforme s verejnosťou.
Vzťah mesta k verejným financiám a verejnému majetku považuje poslanec Karol Kováč za „neskutočne štedrý a rozšafný.“ V prípade podpory a rozvoja turizmu vidí rozdiel medzi deklarovaným a uskutočneným.
Podľa neho sa presadzujú priority „väčšiny“. „Som sklamaný z dosiahnutých výsledkov. Množstvo energie, vloženej na dosiahnutie výsledku, je mnohonásobne väčšie, ako hodnota výsledku. Vedel som, že to nebude ľahké, ale toto som nepredpokladal. Ešteže sú zasadnutia v priamom prenose, lebo by si moji voliči mysleli, že sa len veziem s ostatnými a nič z predvolebného programu sa nesnažím presadiť.“
Pozícia „väčného“ oponenta nie je podľa neho to, čo by chcel v mestskom parlamente dosiahnuť. „Čo ma ale najviac mrzí je, že sa mi nepodarilo zorganizovať ´Občiansku platformu´. Za to sa svojim voličom ospravedlňujem. A cítim to ako vážny deficit pri argumentácii na zasadnutí zastupiteľstva, nakoľko podaktorí poslanci zabudli, kto im dal mandát a prečo. Koho záujem majú mať na zreteli.“
„Verím, že sa do Nového roku poučím z vlastných chýb a využijem nadobudnuté praktické skúsenosti na výraznejšie lepšie výsledky pre svojich spoluobčanov, pre náš život v meste,“ uviedol na záver.
Poslanec Radoslav Kovács (nez.) vypichol vo svojom pohľade na uplynulý rok v poslaneckej lavici presun otázok a sťažností občanov mesta z konca zasadnutí zastupiteľstva do podvečerných hodín (medzi 17:00 – 18:00), vyššiu kvalitu komunikácie s občanmi – cez internet (blogy, e-maily) a verejné stretnutia na sídlisku Juh, a tiež vytvorenie priestoru pre zapojenie sa občanov do procesu revitalizácie verejného priestranstva „okolo fontány“ pri bývalom Dome služieb.
„Táto záležitosť je stále otvorená, najbližšie týždne a mesiace ukážu, ako veľmi chcú Rožňavčania mať svoj vlastný zrevitalizovaný verejný priestor. Zo strany investora máme ústny prísľub, že je otvorený dialógu s občanmi mesta,“ poznamenal v tejto súvislosti.
Neopomenul ani začatie tvorby Komunitného plánu sociálnych služieb a spoluúčasť občanov mesta pri jeho realizácii. (Pozn. red.: Mestom distribuované dotazníky mohli občania vyplniť a odovzdať do 13. januára). Vy výpočte aktivít uviedol aj predloženie a postupné obhájenie návrhu nového kvalitnejšieho a spravodlivejšieho VZN o poskytovaní dotácií mesta. V zastupiteľstve však nakoniec jeho návrh neprešiel.
Ako kvalitnejšiu hodnotí prácu v sociálnej, zdravotnej a bytovej komisii zastupiteľstva, čo sa podľa neho prejavilo napríklad v kritickom prehodnotení udeľovania podporných stanovísk v prospech prednostného prideľovania obecných bytov alebo v striktnom dodržiavaní pravidla o neposkytovaní úľav a podpory zo strany samosprávy tým, ktorí sú dlžníkmi mesta na daniach a odpadoch.
„Za najdôležitejšie v tejto chvíli považujem to, že sa kritický hlas na doterajšie fungovanie samosprávy ozýva už aj z poslaneckých kresiel, tentoraz spolu s návrhmi na alternatívne riešenia vzniknutých problémov. To, že sa nám ich väčšinou nepodarí presadiť, súvisí s tým, ako dopadli minuloročné komunálne voľby,“ uviedol ďalej vo svojom hodnotení.
„Rešpektujúc tento stav zároveň dodávam, že práve to bol dôvod, prečo sme neuspeli (Kuhn, Bischof, Marko, Kováč, Kovács) s argumentmi proti predaju podielu mesta v spoločnosti TEKO-R, proti mrhaniu peniazmi, časom a energiou na rôzne banícke stretnutia a weston cupy, alebo za nestranný personálny a finančný audit v Mestskom úrade a efektívnejšie a úspornejšie nastavený rozpočet mesta,“ zhodnotil v závere.
Ako ďalej uviedol, jeho najbližším cieľom je dotiahnuť do úspešného konca presadenie VZN o poskytovaní dotácií mesta a prispieť niekoľkými nápadmi do novotvoriacich sa nariadení mesta o daniach a poplatkoch a do materiálu o rozpočte na budúci rok.
V zálohe má pripravený návrh ešte jedného VZN a začína sa rysovať príprava ďalšieho, na potrebu ktorého poukázali obyvatelia mesta. „Pokračovať chceme v stretávaniach sa s Rožňavčanmi, možno v trochu pozmenenej forme. A bude potrebné, zdá sa, ustrážiť zachovanie RVTV v takej podobe, aby bola schopná poskytovať minimálne priame prenosy zo zasadnutí zastupiteľstva. Ďalšími horúcimi témami bude (dúfam) komplexný audit mestských organizácií a predaj mestského majetku.“
Za svoju najväčšiu výzvu považuje nezávislý poslanec Radoslav Kovács revitalizáciu verejných priestorov, napríklad parkov, v meste. „Je to síce beh na dlhé trate a odpočet bude možné dať len na konci volebného obdobia, prvé kroky sme už urobili a ďalšie sa chystajú. Je to jedna z vecí, pri ktorej si myslím, že by som tomuto mestu mohol svojou troškou pomôcť.“
Foto: Archív infoRoznava.sk
Súvisiace články:
Ktorému poslancovi najviac dôverujete?
Rok na dedine (1) : mestská rada
Nehlasujem, teda vyjadrujem názor
Ako často chodili na zastupiteľstvo?
Rožňavská samospráva rok “po”