Zasadnutie mestského zastupiteľstva sa vo štvrtok zaoberalo aj žiadosťou firmy Ekoplastika, ktorá žiadala pridelenie miesta v priemyselnej zóne a uzavretie nájomnej zmluvy, nakoľko platnosť prvej zmluvy o budúcej zmluve vypršala 31. júla 2009.
Na zastupiteľstve vystúpil konateľ firmy Ekoplastika s.r.o., Dušan Olah a investor Peter Michalovič, s ktorým spoločne vytvárajú firmu Cleen Power, ktorá má byť konzorciom /tretím subjektom bude vlastník patentu/ troch veľkých firiem a investorom tohto projektu.
Firma Ekoplastika sa zaoberá spracovávaním a recykláciou plastov s 92 % účinnosťou. Výsledkom je výroba elektrickej energie, ale i rôznych recyklovaných výrobkov. Ako niekoľkokrát zdôraznil konateľ firmy Ekoplastika Dušan Olah: „Nejde o spaľovňu, jedná sa o modernú bezodpadovú ekologickú uzavretú metódu.“
Firma plánuje v priemyselnej zóne postaviť haly, skladové priestory a administratívnu budovu. Zároveň deklaruje, že recyklačné zariadenia budú absolútne ekologické, neohrozujúce zdravie a do ovzdušia sa nebudú vypúšťať žiadne emisie.
Investorovi, ktorý má do okresu priniesť približne 70 pracovných miest a investovať 15 až 17 miliónov eur adresovali poslanci mestského zastupiteľstva rôzne vecné, i menej vecné otázky a faktické poznámky.
„Koľko takých áut denne plných tých PET fliaš tam asi môže prísť? Toto je legitímna otázka, ktorú sa občania budú pýtať,“ otvoril rozpravu primátor mesta Vladislav Laciak (SMER-SD).
Do diskusie sa so svojimi pripomienkami zapojil aj poslanec Dubovský: „Vy ste tu boli minule a predložili ste nám určitý projekt, dokonca ste doniesli aj výrobky, ktoré budete vyrábať recyklovaním plastového odpadu. Celkom pekné lavičky a všelijaké iné veci. A teraz predkladáte úplne iný zámer, ktorý vy nazývate rozkladanie plastov, ale pritom sami uvádzate, že je to termo, proste s použitím tepla, spracovanie plastového odpadu, dokonca v materiáloch sa používa aj pojem náhradné palivo, podľa mňa palivo slúži len na niečo, čo horí.“
„Stále si myslím, že je to veľká skládka odpadu, v strede mesta, v priemyselnom parku, do čoho sme investovali štátne peniaze. Nemyslím si, že takáto prevádzka patrí do mesta, do centra mesta. Jednoznačne som proti tomu, aby takéto niečo prišlo do mesta,“ reagoval viceprimátor František Kardoš aj napriek tomu, že zástupcovia oboch firiem prítomným niekoľkokrát vysvetlili priebeh takejto ekologickej výroby, od dovozu plastov až po spôsob ich recyklácie, s osobitným zreteľom na dopravovanie materiálu do priemyselného zóny, ktorá mimochodom zďaleka nie je v centre mesta.
„Aj keď nám oponujete, vlastne som aj rád, tým sa niektoré veci úplne vyjasnia. A pokiaľ nebudeme spĺňať to, čo zákony tejto krajiny vyžadujú, nám to nedovolia sprevádzkovať. A títo investori, ktorí do nás dávajú pol miliardy korún, nebudú riskovať, že ich hodia do vetra. My presviedčame, vy oponujete. Ja vás prosím a vyzývam , schváľte nám to, veď vy o nič neprídete. Tých investorov sa sem toľko netlačí, že my by sme vytláčali ďalších piatich. No a keď nám to teda nepovolia a nebude to spĺňať požiadavky, tak nám to jednoducho zrušíte,“ povedal na záver Dušan Olah.
Po vyše hodinovej rozprave, počas ktorej museli zástupcovia oboch firiem po celý čas stáť, pretože v nedávno zrekonštruovanej zasadacej miestnosti nebolo dostatok miesta pre ďalšie stoličky, nakoniec poslanci žiadosti firmy Ekoplastika vyhoveli.
Foto: Inforoznava.sk / Michal Valaštek
Dokument: Ekoplastika s.r.o. – žiadosť o predbežný súhlas na umiestnenie prevádzky na zhodnocovanie odpadových plastov a katalyckej recyklačnej linky a uzavretie Zmluvy o nájme
Súvisiace články: Bude investorom naokolo bližšie?